המקומות הנפלאים שתגלו בסמוך לכביש 77

כביש 77 המחבר בין כביש 6 באזור יוקנעם, לטבריה הצפונית, הוא דרך מצוינת לבילוי יום שלם, או כאתנחתא בדרך לנופש בצפון. אם רק תבצעו סטייה, מהדרך הראשית תגיעו לאזורים מופלאים

ציפורי – נעים להכיר מקרוב

רובכם בוודאי שמעתם על ציפורי, ועברה המפואר כבירת הגליל, ומקום מושבה של הסנהדרין, בתקופת הרומית, שם גם נחתמה המשנה. מכיוון שיש מספיק אתרים המדברים בשבחה, אני דווקא רוצה לקחת אתכם לחוויה קסומה בציפורי של ימינו. 

"החצר האחורית – גראז' סייל"

 

 

 

 

 

מכירים את זה שזבל של אחד הוא אוצר למישהו אחר. את זה הבינה, מאירה צור, מהנדסת תעשייה וניהול במקצועה, שהקימה ברפת המשפחתית, מיזם חברתי לא פחות ממדהים. כאן זו ההזדמנות שלכם להעביר שעה של נוסטלגיה עם חפצים ופריטי ווינטאז' שיזכירו לנו את החפצים שליוו את ילדותינו בבית ההורים או אצל סבא וסבתא. ומה כל כך מיוחד כאן? החנות פתוחה כל הזמן. על כל הפריטים מופיעים מחירים (שאגב הם שווים במיוחד). במידה ובעלת החנות לא נמצאת, ניתן להשאיר לה כסף במגירה. כי כאן עובדים על אמון. בנוסף, חלק מהרווח, עובר למי שהביא את הפריטים, חלק עובר למשפחות במצוקה והיתרה הולך לחנות. מי שבכל זאת רוצה לפגוש את מאירה, אז היא נמצאת בסופי שבוע בחנות.

 

 

ראנצ'ו מאניס – רוצים להרגיש בוקרים? זה המקום!

המקום משמש כבית ספר לרכיבה אנגלית. אבל לא רק…כאן ניתן להכיר את הסוס מקרוב

להכיר את צורת העבודה בחווה, הכוללת, הולכת הסוסים מהמרעה לתאים, לכל סוס יש שם ותא משלו. כל סוס מקבל את מנת האוכל המותאמת במיוחד עבורו. ניתן גם לעשות טיול רכיבה מחוץ לחווה בליווי מדריך.

סטון ביי סטון – מפעל הפסיפס של ארז פרידמן 

 

 

ארז התחיל כמורה דרך, שרצהלהעביר לילדים את חווית הארכיאולוגיה, באמצעות מלאכות עתיקות. כשהגיע לפסיפס, נתקל בבעיה, אין להשיג אבני פסיפס בארץ חוץ ממפעל בקיבוץ איילון שמחירן יקר. לכן פיתח אבני פסיפס מחומר מיוחד. במקביל התחיל להעביר סדנאות פסיפס בציפורי (זוכרים?…בירת הגליל) רק שאז הוא עדיין גר בכפר סבא (קצת רחוק). אבל ארז נשאב לאבנים הקטנות והחליט לשנות מיקום ולקבוע את ביתו ביישוב ציפורי. הוא בנה מפעל קטן, שהיום מוכר בארץ ובעולם. הוא מעסיק אנשים עם מוגבלויות מהאזור. ניתן להגיע לחנות המפעל (לאוהבי הפסיפס, מדובר בעולם ומלואו…) ולרכוש אבנים, בצורות, גדלים וחומרים שונים.

 

"על עלים" – מרכז לצמחי מרפא

 

 

 

לא תאמינו מה גדל כאן…והכל בגידול אורגני.

כבר בהקמת המשתלה, נחשפו לכח שיש לצמחי המרפא, בתעשיית הרפואה והקוסמטיקה. הם מייבאים ומגדלים גם צמחים שגדלים רק בחו"ל. הייעוד שלהם: לספק חומרי גלם לתעשייה, באיכות הטובה ביותר. אין עוד פרוייקט כזה בארץ. אל החווה מגיעים סטודנטים מכל העולם, כדי ללמוד על צמחי מרפא. ניתן להגיע ולרכוש מוצרים, חליטות ותבלינים בחנות החווה, מה שבטוח, זה שיידעו להתאים לכם את המוצר המדויק עם מתן הסבר לאופן השימוש.

למתאמים מראש יש אפשרות לשלב סיור והדרכה מעמיקה בשדות, ובחממות.

 

חוות הגוג'י ברי

 

הפרי הקטן והאדום הזה, נחשב לפרי המזין ביותר בכל כדור הארץ. יש בו חומרים שאין בשום פרי אחר. הסינים קוראים לו "פרי הנעורים". הוא משמר את החומרים בבלוטת המח, שאחראים על הפרשת הורמון הגדילה. בחווה, ניתן לקבל הסבר ודרכי שימוש בפרי המיוחד הזה, לעשות קטיף עצמי, לרכוש שתילים או פירות בקופסא. קפואים או טריים, תלוי בעונה.

 

 

ריש לקיש – בית בד אקולוגי

 

 

המיוחד במקום, זה שהוא מייצר שמן מעצי זית עתיקים, שגדלים באדמת בעל (ללא השקייה) בשטחה של העיר העתיקה ציפורי. כל הפקת השמן, מתבצעת במקום. כך ניתן לשלוט על סוג השמן ואיכותו. בית הבד, נבנה בלול ישן, שקירותיו נבנו מחדש על ידי בנייה מקש. בהזמנת סיור במקום, ניתן לקיים סדנאות של בנייה ירוקה ואקולוגית. גם ביקור בחנות לרכישת בקבוק שמן איכותי, הוא חוויה בפני עצמה.

 

 

 

 

 

"טעמים מקצה העולם" 

 

סדנאות בישול עם ניחוח לטיני, עם ויקי שמתמחה בבישול אוכל מקסיקני.

ניתן להזמין סלסלות פיקניק מפנקות, לתפוס פינה ולהתענג על הטעמים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יש עוד הרבה מה לראות לחוות ולהתנסות בציפורי, כמו למשל, סיור ביקבים ובכרמי הענבים, ביקור במחלבות צאן, משתלת צמחים לטיהור מים וחממות נופרים, אבל השמש שקעה ואני חייבת להמשיך ליעד הבא